Kazakistan’da Türk Okçuluk Kursları Başladı

05/02/2018

Yunus Emre Enstitüsü ile Okçular Vakfı tarafından hayata geçirilen “Kemankeş Projesi” kapsamında Kazakistan’ın başkenti Astana’da da Türk Okçuluk Kursları başladı.

Alatau Spor Sarayı'nda 40 civarından Kazak öğrencinin katılımıyla düzenlenen ilk derste Türk okçuluğunun tarihi ve temel kuralları anlatıldı. Türkiye’de Türk okçuluğu eğitimi aldıktan sonra ülkelerine dönen Kazak antrenörlerin verdiği derslerin ardından kursiyerler ok atma imkânı buldu.

“Katılımcı sayısı daha da artacak”

Kurslara ilişkin Anadolu Ajansı’na (AA) değerlendirmelerde bulunan Astana Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Almagül İsina, 16 ülkede uygulanan Kemankeş Projesi kapsamında başlayan kursların haftada 2 gün olmak üzere toplam 36 saatten oluştuğunu belirtti.

3 Kazak eğitimcinin Türkiye’de gördüğü eğitimin ardından 40’ın üzerinde Kazak öğrenciye ders vermeye başladıklarını dile getiren İsina, şunları söyledi: “Kursiyerlerimize Türk okçuluğunun temeli öğretiliyor. Amacımız Türk okçuluğunu Kazakistan’da yaygınlaştırmak. Kursları başarıyla tamamlayan öğrenciler Yunus Emre Enstitüsünün bir aylık Türkçe yaz okulları için Türkiye’ye gitme hakkını kazanacaklar.”

"Kazakistan’da Türk okçuluğuna ilgi fazla"

Okçuluk antrenörlerinden Lev Gumilev Avrasya Üniversitesinin Tarih Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Yerdaulet Jahanşa ise Türk okçuluğunun tarihine duyduğu ilgi dolayısıyla başvurduğu eğitim programının oldukça faydalı olduğunu söyledi.

Türkiye’de eğitim aldıktan sonra ülkesine döndüğünü belirten Jahanşa, “Öğrendiklerimi ülkemde başkalarına öğretiyorum. Kazakistan’da Türk okçuluğuna ilgi fazla. Katılımcı sayısının daha da artacağını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Jahanşa, okçuluğun aynı kökten gelen Türk halklarının ortak mirası olduğunun da altını çizerek, “Türk okçuluğunun gelecekte uluslararası bir geleneksel spor haline geleceğinden umutluyum.” şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Ayzada Gabbas da Türk okçuluğunu dizilerden izleyerek ve kitaplardan okuyarak takip edebildiğini ancak ilanı gördüğünde hemen kayıt yaptırarak bu sporu yakından tanıma fırsatı yakaladığını dile getirdi.

Türk okçuluğunun kolay bir spor olmadığını da sözlerine ekleyen Gabbas, Kazakistan’da okçuluk eğitimine imkan verilmesinin de memnuniyet verici olduğunu belirtti.