Düzce Üniversitesi ile Akademik ve Bilimsel İş Birliği

Yunus Emre Enstitüsü ve Düzce Üniversitesi arasında Akademik ve Bilimsel İş Birliği Protokolü imzalandı.

Düzce Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen, Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi’ne (TABİP) dâhil oldu. Türkiye’nin akademik alanda uluslararası tanınırlığını, faaliyetlerini, akademik ve bilimsel iş birliklerini arttırmayı ve tanıtmayı amaçlayan proje kapsamında hazırlanan protokol, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş tarafından imzalandı.

Enstitünün ana binasında 18 Eylül 2019 tarihinde imzalanan protokol ile TABİP ve "bilim diplomasisi” faaliyetleri çerçevesinde taraflar arasında insan kaynağı görevlendirilmesi, teknik altyapı paylaşımı, ortak proje yürütülmesi, karşılıklı bilgi ve veri aktarımı, kurumsal kapasitelerin artırılması ve benzeri iş birliklerinin geliştirilmesi planlanıyor.

Yurt içi ve yurt dışında ortak projeler, eğitimler, seminerler, konferanslar, etkinlikler ve programların birlikte yürütülmesini amaçlayan protokol, TABİP bünyesinde geliştirilecek bilimsel projelerin hayata geçirilmesi noktasında inovasyon, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin Düzce Üniversitesi tarafından desteklenmesini de kapsıyor.

Protokol kapsamında, TABİP kapsamında geliştirilen TABİP Portal’in bazı fonksiyonlarını içeren TABİP Box Kiosk’unun Düzce Üniversitesi kütüphanesine yerleştirilmesi konusunda da taraflarca mutabık kalındı. TABİP Box Kiosk ile kullanıcılar, TABİP Portal’de yayınlanan en güncel akademik ve bilimsel gelişmeleri içeren haberlere erişebilecek; akademik ve bilimsel gelişmeleri, öğrencilere yönelik çeşitli sektörlerden iş ilanlarını, akademik ve bilimsel projeleri ve organizasyonlarla ilgili bilgileri içeren duyuruları görebilecek; dünyanın çeşitli yerlerindeki kurum ve kuruluşların proje ve hibe çağrılarını, dünyanın dört bir yanındaki üniversite, kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarını takip edebilecek; dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen akademik ve bilimsel etkinlikleri dünya haritası üzerinden izleyebilecek ve etkinliğin detaylarına ulaşabilecekler.